Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Firma CD Projekt zapłaciła za prawa do Wiedźmina tylko 40 tysięcy złotych?

0
0
Kiedy Adrian Chmielarz poruszył niedawno temat ceny praw do stworzenia gry Wiedźminw drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, wielu ludzi zaczęło zastanawiać się, ile za tę przyjemność zapłaciło później studio CD Projekt. Odpowiedzi na to pytanie dość nieoczekiwanie udzielił Sebastian Zieliński - twórca gry Mortyr 2093 - 1944 i pierwszy kierownik projektu "cedepowej" wersji przygód Geralta z Rivii, kiedy firma miała jeszcze siedzibę w Łodzi. Zieliński skomentował na Facebooku wypowiedź wspomnianego wcześniej Chmielarza, oznajmiając, że licencja kosztowała raptem 40 tysięcy złotych.


Jeśli podana kwota jest prawdziwa, to firma CD Projekt może mówić o wyjątkowo okazyjnej cenie. 40 tysięcy złotych to naprawdę niewiele w kontekście tego, ile może być ona warta dziś. Oczywiście nadal nie mamy stuprocentowej pewności, że Zieliński się nie pomylił. Adrian Chmielarz weryfikował później swoje "piętnaście tysięcy", twierdząc, że dokładnej sumy nie pamięta, a podczas panelu, na którym liczba padła, chciał jedynie zaznaczyć rząd wielkości. Twórca Mortyra twierdzi jednak, że wciąż dysponuje kopią umowy odrzuconej przez Andrzeja Sapkowskiego (Geralt był tam zapisany jako Gerald, co oburzyło pisarza), więc zakładamy, że wie, co mówi.


Sebastian Zieliński nadzorował powstawanie Wiedźmina w czasach, w których studio CD Projekt Red nie myślało jeszcze o silniku Aurora, ale próbowało zmusić do działania engine IC rodzimego studia Calaris. To właśnie on napędzał pierwszego Mortyra.Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images