Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

15 tys. złotych - tyle zapłaciło studio Metropolis za prawa do gry Wiedźmin pod koniec lat dziewięćdziesiątych

0
0
Adrian Chmielarz - jeden z najbardziej znanych twórców gier komputerowych w naszym kraju - zdradził dziś podczas panelu na imprezie Pixel Connect w Warszawie, że studio Metropolis Software zapłaciło za prawa do stworzenia gry Wiedźmin piętnaście tysięcy złotych. Podanej sumie miało towarzyszyć słowo "prawdopodobnie", co oznacza, że nie musi być ona stuprocentowo dokładna. Tę szalenie interesującą informację upublicznił w internecie Marcin Kosman, autor wydanej kilka lat temu książki Nie tylko Wiedźmin - historia polskich gier komputerowych.

Wiedźmin firmy Metropolis - rok 1997

Choć podana suma wydaje się dziś absurdalnie mała, Kosman słusznie zauważył, że w 1998 roku była to równowartość średnich rocznych zarobków w Polsce. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że Wiedźmin nie był jeszcze wówczas tak chodliwą marką, jak choćby teraz, gdy prawdziwą eksplozję popularności przyniosły jej gry realizowane przez studio CD Projekt Red. Andrzej Sapkowski nie zakończył nawet w tamtym czasie tworzenia tzw. wiedźmińskiej sagi - ostatnia książka, czyli Pani jeziora, została opublikowana w 1999 roku. Warto przy okazji dodać, że niesławny film Wiedźmin z Michałem Żebrowskim w roli głównej powstał dopiero dwa lata później, a emisję katastrofalnego serialu Telewizja Polska rozpoczęła 22 września 2002 roku. W trakcie panelu Adrian Chmielarz przytoczył też słowa Grzegorza Miechowskiego (współzałożyciela studia Metropolis Software, dziś 11bit Studios), który uważał, że proponowana kwota i tak była za wysoka.

Firma Metropolis Software opracowywała przygody Geralta z Rivii w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, a więc na długo przed tym, zanim za bary z Wiedźminem wzięło się studio CD Projekt Red. Z artykułu opublikowanego w magazynie Gry Komputerowe z listopada 1997 roku wynikało, że miała to być "przygodówka fantasy z elementami RPG", a jedną z większych jej atrakcji było wówczas to, że działała w pełni trójwymiarowym środowisku. Obrazek z roboczej wersji tej produkcji możecie podziwiać wyżej.

Artykuł dotyczący gry Wiedźmin firmy Metropolis.

Nie wiadomo ile za prawa do stworzenia gry Wiedźmin zapłaciła kilka lat później firma CD Projekt Red, ale Andrzej Sapkowski żałuje dziś, że zgodził się je sprzedać od razu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles