Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Gra Wolfenstein 3D obchodzi dziś 25. urodziny, podobnie jak gatunek FPS-ów

0
0
5 maja 1992 roku, czyli dokładnie 25 lat temu, studio id Software zakończyło prace nad grą Wolfenstein 3D, która dziś uważana jest za pierwszego FPS-a w historii elektronicznej rozrywki. Tego samego dnia strzelanina została wgrana na BBS-a zlokalizowanego w amerykańskim stanie Massachusetts, skąd mogli pobierać ją ludzie dysponujący dostępem do sieci. Deweloperzy zdecydowali się na dystrybucję swojego nowatorskiego dzieła w popularnym wówczas modelu shareware. Oznaczało to, że debiutancki epizod shootera był dostępny dla wszystkich chętnych za darmo (można było go kopiować bez żadnych obostrzeń), a za pozostałą zawartość trzeba było już uiścić opłatę. W ten sposób gracze mieli dostęp do bardzo rozbudowanego dema, które pozwalało im podjąć decyzję o ewentualnym zakupie reszty gry.


Choć Wolfenstein 3D nie był tak naprawdę pierwszym FPS-em w historii (technicznie rzecz biorąc, pierwszoosobową strzelaniną był już wydany w 1980 roku Battlezone, a samo studio id Software stworzyło w 1991 roku grę o nazwie Catacomb 3D, która była nieco uboższym Wolfem w klimatach fantasy), to jednak od premiery tej produkcji datuje się żywot szalenie popularnego dziś gatunku. Jest tak, ponieważ debiutanckie przygody B.J. Blazkowicza zawierały kilka elementów, którym pozostali wierni późniejsi naśladowcy. Wolfenstein 3D charakteryzował się widokiem z oczu bohatera, środkami zagłady widocznymi na ekranie, systemem regeneracji zdrowia za pośrednictwem apteczek oraz różnymi rodzajami przeciwników. Warto również dodać, że studio id Software zapoczątkowało też trend do umieszczania w grach "sekretów", czyli ukrytych lokacji, a także bossów, czyli trudniejszych przeciwników, z którymi walczyliśmy na końcu każdego epizodu.


Sukces Wolfensteina 3D sprawił, że za produkcję podobnych gier szybko zabrali się inni deweloperzy. Przez długi czas prym w gatunku wiodła jednak firma id Software, która mocno podniosła poprzeczkę konkurentom po wydaniu rewelacyjnego Dooma, a także spopularyzowała tworzenie trójwymiarowych FPS-ów za sprawą Quake'a. Studio id Software jest aktywne do dziś i nieprzerwanie od 1992 roku produkuje wyłącznie pierwszoosobowe strzelaniny.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles

Latest Images