Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Gra Homefront została zbanowana w Korei Południowej dla świętego spokoju

0
0
Choć w Korei Południowej ustawowo zabrania się nastolatkom nocnych posiedzeń z grami online, to trzeba przyznać, że władze tego państwa mają dość liberalny stosunek do elektronicznej rozrywki. Gry komputerowe są tam szalenie popularne (przynajmniej w tej południowej, bardziej cywilizowanej części) i władze nie narzucają wydawcom zbyt dużych ograniczeń. W przeciwieństwie do Japończyków, Koreańczycy od 2007 roku w ogóle nie cenzurują produktów i z reguły dopuszczają je do sprzedaży w niezmienionej formie, chyba, że któryś tytuł serwuje olbrzymi ładunek przemocy (np. seria Manhunt lub Mortal Kombat z 2011 roku). Jedynym wyjątkiem od tej reguły są tak naprawdę gry odnoszące się do napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Dla nich nie ma żadnej litości.


Ofiarą wspomnianej polityki stała się kilka lat temu gra Homefront. Strzelanina firmy Kaos Studios opowiada o hipotetycznej inwazji północnokoreańskiego państwa na Stany Zjednoczone i zbrodniach dokonywanych przez okupantów na ludności cywilnej. Choć fabuła shootera w żaden sposób nie dotyka Korei Południowej, władze tego kraju zdecydowały o zakazie sprzedaży produktu. Uznano, że przedstawienie wrogo nastawionych sąsiadów w złym świetle może pogorszyć i tak już fatalne stosunki z Koreą Północną, a także zachęcić ich do podjęcia działań zbrojnych. Firma THQ, która odpowiadała za wydanie Homefronta, musiała po prostu pogodzić się z taką decyzją, bo nie było od niej żadnego odwołania.

O tym, że w Azji zagrożenie ze strony Korei Północnej traktuje się niezwykle poważnie, dobrze świadczy też cenzura, z jaką Homefront spotkał się w Japonii. Władze tego państwa zażyczyły sobie od deweloperów wycięcia jakichkolwiek odniesień do niestabilnego sąsiada (od jego nazwy począwszy, na flagach kończąc) i wymazania wszystkich zdjęć przedstawiających przywódcę Kim Dzong Ila. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni dowiedzieli się, że Stany Zjednoczone zostały zaatakowane przez bliżej nieokreślony kraj na północy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083