Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Rocznicowa edycja gry Duke Nukem 3D to kolejny tytuł, z którego usunięto czerwone krzyże

0
0
Wydana w październiku ubiegłego roku gra Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour jest kolejnym produktem rozrywkowym, który musiał pożegnać się z czerwonymi krzyżami. Charakterystyczny symbol widniał na wszystkich apteczkach obecnych w oryginalnej wersji strzelaniny, ale odświeżony klasyk w tych samych miejscach prezentuje już biało-czerwone kapsułki. Kilka lat temu identyczny ruch wykonała Bethesda, a decyzję podjęto po interwencji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Przedstawicielom organizacji humanitarnej od dawna nie podoba się fakt, że deweloperzy chętnie sięgają po chroniony prawem znak i żądają jego usunięcia z gier komputerowych. Bethesda zastosowała się do zalecenia i również zamieniła krzyże na kapsułki w klasycznych odsłonach serii Doom, które wchodziły w skład zestawu Doom 3: BFG Edition.


Nie wiadomo czy z firmą Gearbox Software kontaktował się ktoś w tej sprawie, ale coś musiało być na rzeczy, bo rocznicowa edycja kultowej strzelaniny nie zawiera wspomnianych symboli. Co ciekawe, czerwone krzyże pojawiły się w grze Duke Nukem 3D: Megaton Edition, która 20 marca 2013 roku zadebiutowała na PC, a w styczniu 2015 roku doczekała się konwersji na konsole PlayStation. W tym przypadku wydawcą był jednak zupełnie inny podmiot, a sam produkt został wycofany ze sprzedaży, kiedy firma Devolver Digital straciła prawa do jego dystrybucji.

W połowie stycznia bieżącego roku z problem zakazanego symbolu borykali się też twórcy gry Prison Architect. Pracownicy studia Introversion Software byli szczerze zaskoczeni żądaniem organizacji humanitarnej, ale również zastosowali się do jej zaleceń. Czerwone krzyże przemalowano na zielono.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083