Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Templariusze oferowali fortunę za głowę Ezia w grach z serii Assassin's Creed

$
0
0
Templariusze z Florencji musieli naprawdę obawiać się swoich odwiecznych wrogów, asasynów, bo zanim Ezio Auditore poszedł w ślady swojego ojca i został pełnoprawnym członkiem zakonu skrytobójców, rodzina Pazzich wyznaczyła potężną nagrodę za jego głowę. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ceny w grach z serii Assassin's Creed II i Assassin's Creed: Brotherhood są wyssane z palca, to i tak suma 50 tysięcy florenów robi wrażenie. Za takie pieniądze można było w Rzymie bez problemu kupić Koloseum, a po dokonaniu transakcji zostałoby nam jeszcze kilkanaście tysięcy w kieszeni.

Ezio Auditore na tle listu gończego z gry Assassin's Creed: Brotherhood. W jego górnej części można zauważyć symbol rodziny Borgia. W "dwójce", gdzie plakaty pojawiły się po raz pierwszy, listy były oznaczone znakiem rodu Pazzich. Kwota wyznaczona za głowę asasyna jest w obu produktach taka sama i wynosi 50 tysięcy florenów. Napis "morti di vivo" oznacza mniej więcej tyle, co "żywy lub martwy", ale jest niepoprawny. Właściwa forma to "vivo o morto".

Trzeba uczciwie przyznać, że pracownicy studia Ubisoft Montreal luźno potraktowali ekonomię w swojej flagowej serii. Richard A. Goldthwaite dowodzi w książce Ekonomia renesansowej Florencji, że pracownicy banku Medyceuszy (największego banku w piętnastowiecznej Europie) zarabiali od 14 do 50 florenów rocznie, a nadzorca słynnej florenckiej katedry Santa Maria del Fiore zgarniał w tym samym czasie 100 florenów. Dziś trudno ustalić siłę nabywczą tamtej waluty, muszą więc nam wystarczyć informacje, że w XV wieku mieszkania kosztowały ok. 200 florenów, a najbardziej ekskluzywne wille ok. 3500 florenów. Warto też dodać, że rodzina Medyceuszy w najlepszym okresie miała aktywa wynoszące 123 tysiące florenów, co czyniło ją nie tylko najbogatszym rodem w Italii, ale zapewne też w Europie. Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się nierealne, żeby w tamtej rzeczywistości ktoś pokusił się o taką nagrodę za głowę poszukiwanego rzezimieszka, jaką rodzina Pazzich wyznaczyła w Assassin's Creed II.

Jak się ma z kolei kwota widoczna na listach gończych do cen przedstawionych w grach z serii Assassin's Creed? Możemy śmiało uznać, że wciąż jest ona dość wysoka. W Assassin's Creed: Brotherhood za 31,600 florenów jesteśmy w stanie kupić kompletny zestaw zbroi płytowej, a 34,650 florenów kosztuje Koloseum (w grze niby dokonujemy jego renowacji, ale de facto staje się ono naszą własnością). Najdroższa broń w Brotherhoodzie - ciężki miecz Spadone - został wyceniony na 21,500 florenów.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles


Windows MX 9 by MalcolmX (x86/x64) [PL] [.iso]


Rachel Abbott - Obce dziecko


Xiegu x6100


[147] Alfa Romeo 147 FL Amica (jedna na sto)


Czy to rak? (1 odpowiedz)


WWE 2K18 Spolszczenie


Lot samolotem po usunięciu węzłów chłonnych (brak odpowiedzi)


Jaki olej do romet ws 50?


BattleTech - Deluxe Edition v.1.9.1 (2018) / ElAmigos


Przyczynek do biografii Doboszyńskiego