Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Ezio z serii Assassin's Creed był jednym z pierwszych Europejczyków, który pił kawę

0
0
Podczas swojej pierwszej wizyty w Wenecji, która miała miejsce w marcu 1481 roku, Ezio Auditore przypadkiem nawiązał kontakt z działającą w tym mieście gildią złodziei. Ratując od niechybnej śmierci jedną z członkiń grupy, główny bohater gry Assassin's Creed II poznał Antonio de Magianisa, przywódcę wyjętych spod prawa rzezimieszków. To właśnie ów jegomość poczęstował asasyna kubkiem kawy, która w tamtych czasach była trunkiem kompletnie nieznanym w Europie. Gdyby Ezio żył naprawdę, byłby prawdopodobnie jednym z pierwszych mieszkańców Starego Kontynentu, który w ogóle dostąpił tej przyjemności.


Twórcy gier z serii Assassin's Creed na ogół wiernie odtwarzają wydarzenia znane z lekcji historii (udział fikcyjnych bohaterów oczywiście pomijamy), ale czasem zdarza się im mocno naginać fakty. Tak jest właśnie w tym przypadku. Choć nie wiemy dokładnie, kiedy kawa dotarła na nasz kontynent, z pewnością nie stało się to na przełomie XV i XVI wieku, jak sugeruje druga odsłona cyklu. Nie jest żadną tajemnicą, że pierwszym Europejczykiem, który opisał egzotyczny trunek i sposób jego przygotowania był Leonhard Rauwolf. Niemiecki botanik wyruszył w 1573 roku na Bliski Wschód i właśnie tam miał kontakt z kawą - wówczas nieznaną na Starym Kontynencie, ale za to bardzo popularną w krajach arabskich. Historycy uważają, że napój pojawił się w Europie dopiero w drugiej połowie XVI wieku, prawdopodobnie na Malcie (mieli ją rzekomo pić tureccy niewolnicy, schwytani przez zakon joannitów podczas wielkiego oblężenia tej wyspy w 1565 roku) lub w którymś z ważniejszych portów morskich. Często w tym kontekście wymieniania jest właśnie Wenecja, gdzie zaszczytu wypicia kawy dostąpił Ezio Auditore.


Możemy oczywiście uznać, że kawa dotarła do Włoch znacznie wcześniej i nikt po prostu o tym nie napisał, ale jest mało prawdopodobne, że ówczesne źródła pominęłyby kwestię egzotycznego trunku. Tak naprawdę Ezio miałby większe szanse na skosztowanie napoju dopiero podczas wizyty w Konstantynopolu (Assassin's Creed: Revelations), ale nawet wtedy mielibyśmy do czynienia z naginaniem faktów. Pierwszą kawiarnię otwarto w tym mieście dopiero w 1555 roku, a więc już po śmierci asasyna.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Latest Images