Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Książka "Jak omijać ogromne łodzie" nie pojawiła się w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon przypadkowo

0
0
Jeżeli uważnie śledzicie artykuły publikowane na łamach naszego serwisu, to z pewnością pamiętacie, że czytanie książek w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon miało przynosić Geraltowi konkretne korzyści. Do kategorii pożytecznych lektur zaliczało się również tomisko o nazwie Jak omijać ogromne łodzie, które w pierwotnym zamierzeniu zwiększałoby odporność wszystkich łajb na różnego rodzaju obrażenia. Choć pomysł ostatecznie nie został zrealizowany, to jednak warto przyjrzeć się bliżej temu tytułowi, bo stanowi on interesujące nawiązanie do publikacji istniejącej w rzeczywistości, ochoczo wyśmiewanej m.in. przez klientów sklepu Amazon.


Książka Jak omijać wielkie statki (oryg. How to Avoid Huge Ships) Johna W. Trimmera została wydana po raz pierwszy w 1982 roku, ale prawdziwą furorę zrobiła dopiero w ostatnich latach. Na blisko stu stronach Amerykanin przedstawił różne porady dla początkujących żeglarzy, którzy mogą podczas rejsu natknąć się na znacznie większe jednostki, np. frachtowce. Choć specjaliści od marynistyki pozytywnie ocenili tę publikację za dużą liczbę cennych informacji o procedurach panujących na największych statkach transportowych, laicy skoncentrowali się przede wszystkim na wyśmiewaniu absurdalnej nazwy dzieła. Mowa tu przede wszystkim o użytkownikach internetowego sklepu Amazon, którzy od dawna chętnie piszą zabawne recenzje książki na łamach serwisu. Według nich odpowiedź na zadane przez Trimmera pytanie w tytule można zamknąć w jednym zdaniu - "trzeba uważnie się rozglądać".


Pracownicy studia CD Projekt Red musieli zdawać sobie sprawę z istnienia wspomnianej publikacji bo zarówno tytuł, jak i treść publikacji dostępnej w trzecim Wiedźminie, ewidentnie nawiązuje do dzieła amerykańskiego żeglarza. Możecie przekonać się zresztą o tym sami, czytając zamieszczony wyżej fragment. Zdobycie pierwowzoru będzie znacznie trudniejsze, bo dawno wycofana z obiegu książka osiąga zawrotne ceny na Amazonie.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles

Latest Images