Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Misja z Fidelem Castro w grze Call of Duty: Black Ops nie spodobała się na Kubie

0
0
Piątkowa informacja o śmierci Fidela Castro odbiła się szerokim echem w świecie, ale największym bez wątpienia w Stanach Zjednoczonych, gdyż to właśnie tam przez lata najbardziej obawiano się przywódcy Kuby. Komunistyczny dyktator stanął Amerykanom w gardle podczas zimnej wojny, gdyż zacieśnił współpracę ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i otwarcie podejmował starania, aby umieścić na terenie swojego kraju rosyjską broń jądrową. CIA wielokrotnie chciało dokonać przewrotu w karaibskim państwie i zamordować niewygodnego polityka. Jeśli wierzyć Fabianowi Escalante, który jest dziś emerytowanym szefem kubańskiej agencji kontrwywiadowczej, agenci z USA przeprowadzili 638 prób zabójstwa Castro. Wszystkie okazały się nieudane.

Fidel Castro (pierwszy z lewej) w grze Call of Duty: Black Ops

Do podejmowanych prób zamachu na dyktatora odniosła się kilka lat temu gra Call of Duty: Black Ops, która już w pierwszej misji kampanii gracza oferowała możliwość ataku na posiadłość komunisty i jego zabójstwa. Alex Mason faktycznie oddaje w niej śmiercionośny strzał do Fidela Castro, ale niedługo później okazuje się, że Amerykanie pomylili się i zlikwidowali dublera mężczyzny. Epizod ten został natychmiast dostrzeżony przez kubańskie władze i już 11 listopada 2010 roku - zaledwie dwa dni po premierze strzelaniny - odniósł się do niego serwis CubaDebate. Na kontrolowanej przez rewolucyjny rząd witrynie napisano wówczas prześmiewczy komentarz, który informował, że Stany Zjednoczone przez ponad 50 lat nie potrafiły pozbyć się przywódcy "normalnymi" metodami, więc teraz robią to w sposób wirtualny. Warto nadmienić, że w tym czasie Castro nie stał już na czele Rady Państwa. W 2006 roku przekazał on władzę swojemu młodszemu bratu, a formalnie ustąpił ze stanowiska dwa lata później. Przyczyną rezygnacji był jego fatalny stan zdrowia.

Amerykanie byli bardzo kreatywni podczas wymyślania sposobów na pozbycie się dyktatora. Castro miał zostać wielokrotnie otruty, zastrzelony lub wysadzony w powietrze, np. za pomocą zdalnie sterowanego samolotu. Planowano też m.in. zakazić grzybem skafander nurkowy, który miał zostać przekazany przywódcy, a także wchodzący w skład kompletu aparat oddechowy poprzez umieszczenie w nim powietrza z bakteriami gruźlicy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles