Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Polski akcent w grze Battlefield 1 - maczuga Bartek wykonana jest z najstarszego polskiego dębu

0
0
Twórcy gry Battlefield 1 uznali że drewno pochodzące z Bartka - jednego z najstarszych polskich dębów, który od sześćdziesięciu lat jest prawnie chronionym pomnikiem przyrody - doskonale nada się do zrobienia... maczugi. Nietypowe narzędzie nie jest dostępne na starcie, gdyż zalicza się do legendarnych broni specjalnych, dostępnych jednie po odblokowaniu wszystkich jej części, które można znaleźć w skrzyniach - pakietach bojowych. Deweloperzy przekonują nas, że wykonana z gałęzi drzewa pała jest zabójczo skuteczna, więc wypada im wierzyć na słowo. Nie zapomnieli również poinformować użytkowników swojego dzieła, że dąb Bartek rośnie sobie w najlepsze od ponad 600 lat, co akurat jest prawdą.


W przeszłości zdarzało się wielokrotnie, że polskie akcenty w zachodnich produkcjach odpowiedzialni byli rodzimi tłumacze, ale w tym konkretnym przypadku nie jest to prawda. W oryginalnej, anglojęzycznej wersji gry Battlefield 1 również występuje taka maczuga (Bartek Bludgeon), a to oznacza, że na pomysł musieli wpaść deweloperzy ze szwedzkiego studia DICE.

Dąb Bartek

Polski pomnik przyrody rośnie na terenie leśnictwa Bartków w województwie świętokrzyskim, tuż przy drodze wojewódzkiej z Zagnańska do Samsonowa. Rzeczywisty wiek drzewa (aktualnie wynosi on ok. 680 lat) ustalono dopiero w 1992 roku. Wcześniej przypuszczano, że może ono mieć nawet ponad tysiąc lat.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images