Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Twórcy gry Mafia III wykorzystali słynny kod "451"

0
0
Nie tak dawno, bo w sierpniu bieżącego roku, opisaliśmy przypadek wykorzystania kodu "451" w Deus Ex: Rozłam ludzkości. Deweloperzy podobnych do przygód Adama Jensena produkcji od dawna używają tej sekwencji liczb w swoich dziełach, składając jednocześnie hołd starej grze System Shock, gdzie użyto jej po raz pierwszy. Jak się okazało, o słynnym kodzie pamiętali też twórcy Mafii III ze studia Hangar 13. Otwiera on dostęp do windy w jednym z hoteli w mieście New Bordeaux, gdzie rezyduje bandzior znajdujący się na czarnej liście Lincolna Claya.


O istnieniu kodu "0451" dowiadujemy się z przerywnika filmowego, który rozpoczyna atak na hotel Royal, gdzie ukrywa się Tony Derazio. Lincoln może dostać się do siedziby mafioza na dwa różne sposoby, a skorzystanie z uzyskanego kodu to metoda "głośna", od razu informująca gangsterów o obecności intruza. Obecność sekwencji liczb możemy traktować wyłącznie jako trudny do wychwycenia smaczek, bo poza jednym zdaniem w cut-scence nie pojawia się on potem ani razu. Clay nie musi też kodu wpisywać, bo deweloperzy Mafii III w ogóle nie przygotowali takiej opcji.


Na przestrzeni ponad dwudziestu lat, liczba "451" została wykorzystana przez autorów gier co najmniej kilkanaście razy i praktycznie w każdym przypadku był to pierwszy kod (czasem wręcz jedyny), jaki poznawał bohater danej produkcji. Jak wcześniej wspomnieliśmy, tradycję zapoczątkował System Shock z 1994 roku, ale potem sekwencja pojawiała się m.in. w takich tytułach, jak Deus Ex (0451), Deus Ex: Bunt ludzkości (0451), Deus Ex: Rozłam ludzkości (0451), Sytem Shock 2 (45100), Dishonored (451), BioShock (0451), BioShock 2 (1540) i BioShock Infinite (0451).


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles