Quantcast
Channel: Ciekawostki ze świata gier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Tarcza turniejowa w grze Wiedźmin 3: Krew i wino zawiera zaskakującą inskrypcję

0
0
Wykorzystanie dawno już zapomnianego alfabetu w grze video może wydawać się kapitalnym pomysłem, pod warunkiem, że jej producenci nie odwalają fuszerki w przygotowaniu napisów, które gracz napotyka niemal na każdym kroku. W przygodach Geralta bywa z tym różnie, co dowiedliśmy dwa miesiące temu w obszernym artykule poświęconym temu zagadnieniu. Mieliśmy nadzieję, że w dodatku Krew i wino do gry Wiedźmin 3 deweloperzy mocniej przyłożą się do pracy i choć poprawa faktycznie nastąpiła, wciąż zdarzają się przypadki, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne. Jednemu z nich postanowiliśmy poświęcić dziś odrobinę miejsca. Rzecz dotyczy tarczy, którą Biały Wilk otrzyma po przystąpieniu do turnieju w zadaniu pobocznym "Pieśń rycerskiego serca". Ze zrozumiałych względów, kolejny akapit zawierać będzie drobne spojlery dotyczące tej misji.


Zanim Geralt przystąpi do rywalizacji we właściwym turnieju, wpierw musi się do niego zapisać. Odpowiadający za ten proces skryba pozwoli wiedźminowi dokonać wyboru imienia, a jedną z dwóch dostępnych opcji jest Ravix z Czteroroga - tożsamość wymyślona przez królową Calanthe w opowiadaniu Kwestia ceny Andrzeja Sapkowskiego. Studio CD Projekt Red przygotowało na tę okoliczność specjalny herb, który odpowiada książkowemu opisowi: "W polu złotym niedźwiedź czarny, kroczący, na nim panna w szacie błękitnej, z włosami rozpuszczonymi i rękoma wzniesionymi". Deweloperzy udekorowali rysunek dodatkową inskrypcją, którą umieszczono na brzegach turniejowej tarczy. Byliśmy niezmierni ciekawi, co ona oznacza.

Korzystając z metody transliteracji, odczytaliśmy wspomniany napis. Ku naszemu zaskoczeniu został on stworzony na bazie łacińskiego tekstu "Lorem ipsum", powszechnie wykorzystywanego... w poligrafii do prezentowania kroju pisma lub układu projektowanej kolumny. Fragment ten pochodzi z traktatu Cycerona O granicach dobra i zła, stworzonego przez rzymskiego pisarza w 45 p.n.e., i choć w rzeczywistości nie jest on bezsensownym zlepkiem wyrazów, jego treść ma głównie służyć prezentowaniu wizualnych aspektów danej grafiki w celach poglądowych. Pozostawienie takiego tekstu w finalnej wersji dzieła (np. w folderze reklamowym) uznawane jest za zwykłą wtopę.


Trudno powiedzieć, dlaczego to właśnie "Lorem ipsum" zdobi tarczę turniejową Ravixa z Czteroroga. Być może deweloperzy umieścili ten tekst w herbie, bo na tym etapie prac prawdziwa inskrypcja nie została jeszcze stworzona i domyślny tekst pełnił funkcję klasycznego placeholdera - jak się później okazało, nigdy nie podmienionego na ten właściwy. Mogło to również być działanie celowe, bo opisany wyżej fragment jest na tyle długi, że autorzy bez problemu byli w stanie wypełnić nim wymaganą przestrzeń. Bez względu na to, gdzie leży prawda, szkoda, że nie pokuszono się o bardziej wymyślne frazy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1083

Latest Images

Trending Articles